69 Comments
User's avatar
Paul Parr's avatar

We live in a condo and grow our own lettuces, peppers, eggplants, tomatoes and herbs in self watering earth boxes with no weeding necessary. Much of our crop is shared with friends and neighbors. No chemicals or additives and little sales tax on the seeds or starter plants. Fresh food daily.

Paul Parr

Sarasota, FL

Barbara Charis's avatar

Our government has not done real nutrition research. It has permitted the Food Industry to do research and provide it to the schools which teach nutrition.. The Food Industry financially supports the schools...which promote its products. Many natural foods in the marketplace are responsible for health issues, but this research was not done by the government. If doctors want to do nutrition research there is no place to go. I started my search in 1961...and for 12 years I went the wrong way with information coming from an R.D. trained in a Food Industry school. I got fat and lethargic . In 1973, I made drastic changes in my food and lifestyle...and at 47 eight years later in 1981, was in the best health and shape in my life. In 1982, I opened a holistic health center and started doing nutritional consultations. I learned a great deal about the uniqueness of every person, in regard to food during the 30 years of doing consultations. In 1995 my book Sharing from the Heart was published. I promoted it on the Internet for 12 years. However, there are few books that i can recommend to people. One of the best is Quality Longevity by Mark Lovendale. It gives information about almost every food and how it affects the human body. He invented the Prime Test and taught it to health practitioners. They need to take a sample of a person's blood and test it with a food. If there is a strong reaction, this food needs to be avoided. I learned the same thing, when I was doing my consultations. I asked the Creator to guide me...and the results I got were very similar to the results that were in Quality Longevity in relationship to foods. For example, you mentioned eggplants, peppers and tomatoes ...all members of the Nightshade Family, which contain a poison called solanine, which affects the joints. When people consume these foods...over time, they will slowly break down their joints. Tobacco is in this family, too. I remember the first time, I had some eggplant...and it made me very nauseous as a child. Later, when i was about 16, a friend got me to try to smoke a cigarette...and the same feeling of nausea. A few years ago, i woke up one morning and couldn't walk. I checked the foods that I was eating...and thoughtlessly I had been putting some jalapeno peppers in my eggs. I stopped using them...and it took awhile, but the pain ceased and the swelling went down...and my ankle healed. Many have no idea that their 'good' foods are causing pain and problems. There are other foods that silently break down the health , too. Our government has never done real research into nutrition, which is of maximum importance in the study of health..

Vanessa's avatar

I would add, nutrition sciences has been co-opted. I'm a registered dietitian and our professional governing body, the Academy of Nutrition and Dietetics, is sponsored by Coca Cola, Mars, General Mills, follow the money.

Barbara Charis's avatar

Our governments love of the money industries bring in has jeopardized the health of the people. "Scientists" are paid to find money-making solutions for every problem.

sue's avatar

Yes. Not sure how you manage, being a RD when everything they espouse is so against what is healthy.

YvonneM's avatar

If there was more focus on “Real Food”, the healthcare (sickcare) debate would be moot.

Maybe's avatar

These cost per meal calculations are unrealistically low. Especially if cooking for one or two.

Handsome Pristine Patriot's avatar

Why?

Portion costs are the same.

You'll have more to utilize later.

Maybe's avatar

It's not that simple. Smaller packages of meat and seafood usually cost more per pound than the larger "value packs." Freezing unused portions is often suboptimal.

Vegetables, herbs and fruits don't keep for long. Acquiring one or two servings worth means buying considerably more. Likewise seasonings.

Bitsy54's avatar

This illustrates the problem in household management today: you don’t cook for one meal at a time. You buy the value pack and spend a day cooking chili, soups, casseroles, etc. and freeze those dishes in one person portions.

Elizabeth Perry's avatar

I’ve been cooking for just the two of us for the past 23 years. You freeze the meat or make the whole dish and you have leftovers for several nights!

Handsome Pristine Patriot's avatar

Meats and seafood freeze exceptionally well. Here in my little North Maine town, 80/20 ground beef is $2.99 on sale this week. Seal up portions for two with this $30 vacuum sealer and freeze.

https://tinyurl.com/3jyxxvju

Leynia's avatar

Many people cannot even afford food. That is a far greater problem than leftovers that don’t get eaten. This talk about waste is a distraction, focusing on the everyday person. Let’s look at Industry not being held to a higher standard. Washers, dryers, and refrigerators used to last decades. Now, 10 years if you’re lucky.That is a far greater waste of resources including our money.

LaRue Howells's avatar

I live alone. I solved the problem of buying fresh produce and having it go bad before I could use it all by planning ways to eat some fresh and freezing or dehydrating some for later. Now I make soup, store some in fridge to eat for a couple of days, or freeze some in serving portion for later. I have even learned that if I grate or dice fresh vegetables in bite size pieces, I can freeze the vegetables and thaw and make soup in my blender later. The freezing and thawing method softens the fiber so I no longer need to cook the soup to get the food soft. I only need to season it and just warm the soup to comfortable eating temperature. I am amazed how much more nutritious it is when I haven’t cooked it to death! My soup is warmed, but still raw as I never boil it, just warm enough to eat. I even freeze parsley to add to my soups. I freeze in bite size pieces cauliflower, broccoli, carrots, celery, diced onions, beets, squash, any vegetable that I would use in as soup! Some are stored in one cup containers. Some I store all together for a specific recipe then thaw and add the spices, blend and either warm in a high speed blender for about two minutes or warm in a pan briefly to just warm to about 115 degrees, but ot hot! -just warmed. If you like blended soups, that’s just fine. But sometimes I like chunky soup, so I blend 3/4 of the soup then add some frozen/thawed vegetable chunks after the blending. No need to waste vegetables. Just freeze and use for soups!

Debbie Ericson's avatar

Some families do not have the money for the initial purchase.

Handsome Pristine Patriot's avatar

Perhaps they don't spend their money wisely enough to eat healthy, eh?

Warrior Mom's avatar

I cook for four, buy higher quality most of the time and those prices are spot on for me.

Joshua Powell's avatar

I think the reason you have so few followers is because when claim to be a healthcare expert and promote MAHA people know there is an element of dishonesty happening.

Sonia Nordenson's avatar

👎🏻 He's doing so much that is positive and beneficial. Are you?

Joshua Powell's avatar

No Sonia, he is not. Here are some facts. Glyphosate, the active ingredient in Roundup, known to cause cancer and suspected of causing Parkinsons, is now given a greenlight in our food supply. He ran saying this would stop, it's now being used more. His nonsense around vaccines are causing profound harm to children and those with comprimised immunity and stressing an already weak American healthcare system.

His BS around seed oils will cost infant formula to become more expensive. His claims around food dyes is untrue by and large when he compares them to EU - he is unware that they are the same chemical with different names. His pushing raw milk and saturated fats is, again, not evidence based.

Look, I am sure you are a decent person, but you are poorly informed and by posting this you have announced that you have no training in this space. So please stop pushing things you don't know about. Including this note that claims RFK Jr. is doing good work when he is not.

Sonia Nordenson's avatar

From my "poorly informed" place, I refute most of what you just stated. You, yourself, are not fully informed, Joshua. You're a great black-piller, though. And I'm sure you're a decent person.

Joshua Powell's avatar

These are facts, not things to dispute.

cristolf's avatar

You didn't refute anything he wrote. Or even try - uncharacteristically sensible for you.

Informed Consent Freedom's avatar

Quick look at his profile would have shown you he's the real deal.

Joshua Powell's avatar

No. Being on You Tube video promoting fresh food does not alter the harm he has done. Not to mention so many people who need access to good food can't afford it or they live virutal healthly food deserts. Please stop supporting fake science and political photo ops.

Informed Consent Freedom's avatar

That was for Sonia. You are the real deal, Mr. Powell. I'm here for the pleasure of banging my head against the wall (and the bots). Quick look at her profile would have shown you her deal.

John Day MD's avatar

Learning to cook vegetables in season helps.

Debbie Ericson's avatar

And investing in a freezer helps alot.

John Day MD's avatar

We have green beans and sweet corn frozen, and over a year's worth of yellow and red onions in the refrigerators, where they keep longer.

;-)

Rebecca Lee (maybeitsmercury)'s avatar

If you want to stay healthy long term, you HAVE to do your own cooking.

Lisa Wagner Farris's avatar

He’s full a crap dreams. I’m on a fixed income and broker than a joke because I HAVE to eat organic. After the jab I aquired a severe allergic response to foods and preservatives. Actually even the preservatives in the jab as well as several jabs now. I went into MAST CELL ACTIVATION. I can’t eat fermented foods, leftovers and different other items. Can’t have suclarose , stevia or any sugar substitutes . It is highly expensive. I can’t go to food pantries because they don’t carry organic goods. Most foods are near expiration. He needs to come down to our level. Living in a mansion leaves you so unaware how the other half lives. Try it Bobby. Before you open your darn mouth spend a month in our shoes.

Elizabeth Perry's avatar

Do you have an Aldi near you, their organic produce is inexpensive!

Lisa Wagner Farris's avatar

There is. I do shop there for my chicken and veggies but still it’s expensive and Missouri isn’t a high COLA state. I can’t imagine anywhere else even being able to live. 7.98 for a small organic raspberry. Blue berries are cheaper at 5.98 but the meat isn’t fresh. We go to the Country butchers and also access buying with other family members 1/2 a cow. As I said it’s not just food. We pay 250.00 each a month for insurance but pay 30 a pop to walk in the Dr’s office. I don’t even want to talk about meds. Any where from 399, 147,47,18 each and the higher drugs are for Epi pens and inhalers that have been around for a Century. It costs less purchasing some of my meds without insurance. My antibiotic recently was 39.00 and came from India . THAT WAS WITH INSURANCE. Again, making America Healthy is only for the wealthy.

TeeJae's avatar

And yet, if you ate healthy (including decreasing inflammatory foods while increasing anti-inflammatory foods), and making other improvements in lifestyle (avoiding toxic household and personal care products, exercising regularly, managing stress, getting quality sleep, sunlight, grounding, etc.), you'd most likely eliminate the need for all those expensive meds (and the vaccines that are undoubtedly contributing to your autoimmune allergies and asthma requiring the expensive Epi pens and inhalers). Don't tell me it can't be done. I'm lower-middle class, and I've done it. And I know many others who have, as well.

Debbie Ericson's avatar

You have no idea what their meds are. That is their personal business.

Lisa Wagner Farris's avatar

And yet you have no freaking idea. I try to grow what I can. Exercise 2 hours a day 1 hour in gym 1 in the pool and have gone as green as I can since my diagnosis of cancer so don’t presume people are lazy because of allergies. I’ve done everything I can to get healthier. Go blow it out your butt and stop presuming. And for the person that said frozen organic is cheaper think again. The frozen foods have dyes in them. It’s a trigger. I have to freeze fresh fruits for the winter.

Debbie Ericson's avatar

The butcher idea is awesome

Lori's avatar

Keep pissing and moaning. Bored now. Next.

sue's avatar

Frozen organic berries are much less expensive than fresh.

Lisa Wagner Farris's avatar

Except most frozen berries have dyes. I can eat fresh blue berries fine but frozen berries cause me to have a reaction. Look at the containers. You’ll see excess dye. It’s unfortunate

Lori's avatar

He is not full of crap but you are. It is your fault you took the jab. Blame lies at your doorstep. Hard for you to hear but there it is. You did this to yourself.

Elizabeth Perry's avatar

After CNN did that horrible calculation, Chef Gruel shared a chicken recipe, where he put all the expenses - 1 tbsp, olive oil $0.25, 1 tsp paprika $0.15, etc. Estimated cost $15-$18.

Praise Dear Leader's avatar

Not sure about CNN calculation, but I saw a couple pricing the last meal shown here at more than double Gruel's figure.

Elizabeth Perry's avatar

CNN factored in an entire jar of mayonnaise, an entire carton eggs (one egg in recipe), and etc.

Praise Dear Leader's avatar

That's because lots of people don't keep those things at home. And perishables perish. Cost per serving for a family of 4 or 6 that cooks every night does not reflect what that meal will cost for one or two that prepare dinner just a couple of times weekly.

Handsome Pristine Patriot's avatar

Where do they eat otherwise?

sue's avatar

That's ridiculous. With any planning you can easily use things up before they go bad.

Debbie Ericson's avatar

But it is the cost if you have to go out and purchase. And that is a REAL cost for a family working on learning to cook on a tight budget. Alternatives could be presented to overcome those costs.

Handsome Pristine Patriot's avatar

Don't forget the taters.

Potatoes usually run anywhere from $.30 to $1/lb.

Avoid green potatoes as the store lights will turn them green, making them bitter. Test by pricking the skin with your fingernail looking for the green color under the skin.

I can have a microwave baked potato in 15 minutes and doing it my way makes it nearly equal in texture to oven baked.

Put a 10 oz. spud in the microwave for four minutes, more or less depending on the variety and microwave power.

When it's nearly cooked all through, place in a preheated skillet, coat with butter and salt, and cover tightly.

Flip over after five minutes and "fry" on the other side for five minutes. Done!

By "baking" in the frypan, the moisture redistributes and makes that wrinkled microwave skin much more palatable. (Eat the skin, it's good for ya.)

Note

Chris Voigt, Executive Director of the Washington State Potato Commission, famously ate nothing but potatoes for 60 days to demonstrate their nutritional value and debunk health stigmas. This self-imposed diet resulted in him losing 21 pounds, lowering his blood sugar, and improving other blood chemistry indicators despite consuming 2,200 calories daily.

Potatoes pack the nutrition punch with:

● Fiber: the skin of a medium potato supplies about 8% of your daily need!

● Vitamin C: a medium potato has about 27 mg- equal to the amount a

medium tangerine provides!

● Protein: eating a potato provides the same amount of protein as drinking

1⁄3 cup of milk!

● Potassium: A medium potato provides more potassium than a banana!

Each medium potato has 620 milligrams of this vital nutrient!

Bitsy54's avatar

Potatoes eaten by the Irish were what got them through the famine better than the bread eaten in poor areas of England 😃

Linda's avatar

"Test by pricking the skin with your fingernail looking for the green color under the skin." I hope you're doing that after you buy them. No one want to eat what is under your fingernails.

Handsome Pristine Patriot's avatar

Everything under my nails is organic.

Sourdough Talk's avatar

I agree that the biggest savings often come from knowing how to cook, not from finding the cheapest packaged food. The more basic foods you learn to make yourself, the more flexible your grocery budget becomes. Bread is a good example: once you can turn flour, water, salt, and time into a loaf, you have one less thing you need to buy.

Debbie Ericson's avatar

Take a look at Peanut Butter, if it has added oil plus hydrogenated do not buy.

Instead of Maple Syrup use applesauce with smashed blackberries slightly heated as a topping on pancakes. Great with cold milk.

Prior to production the chef needs to think through his ingrediants and ask, what does this mean to the viewer? Can they make their own mayonnaise, easy to teach, over asking them to go out and buy Avocado Mayo at $13 for 8 ounces. I have to agree with CNN on this one as this was my initial reaction. And foraged arugula? You might have to go to Ireland for that source. But it is in grocery stores as a non foraged plant. Also blended cottage cheese with some sour cream can be an alternative to commercial mayo and other sauces. Keeping a blender in the kitchen helps. And slowcookers can be found at goodwill thrift stores plus cookbooks, other kitchen gear in great shape. I am a degreed Nutritionist.

Karen Schultz's avatar

I’m currently detoxing from all the man-made chemicals to get healthy again. Americans have been given so many different ideas of what the ideal diet looks like, fat-free, sugar-free, no carbs - it’s hard to know what’s healthy and what is not.

If there’s a brand name on a product, skip it. You’re not paying for quality, but for their advertising, research and development, a hierarchy of wealthy businessmen who don’t prepare the food.

Buy basic. Not apple-flavored, but a real apple. Bonus points for buying it locally from the orchard. Some things can’t be found locally, like seafood in the Midwest. A flash-frozen product may be almost as good, but read

the label to make sure it was caught wild. Farmed fish are often raised in toxic conditions.

I had a hard time accepting that full-fat dairy foods are healthy. Every time something is removed from a product, something else is added, usually sugar and chemicals. Full-fat dairy fresh from pasture-raised cows is delicious. Plain yogurt can be any flavor you like. Add cinnamon, nutmeg and fresh honey for a treat.

Pasture-raised meat is more expensive than your local supermarket. You aren’t paying for a company’s expensive ad campaign, though. Just the beef, pork, poultry or lamb. If you are in an area near Amish communities, they have many resources. An Amish grocery is a fascinating place, if you can find one.

Warrior Mom's avatar

this is not rocket science nor an episode of Top Chef. its how our grandmothers cooked, every day. how am I not surprised that CNN is behaving no better than a disingenuous, paid troll.

Mo Leish's avatar

I’m RFK’s biggest fan, and I love the idea of his new show. But salmon cakes are too difficult and require too many ingredients. Why not choose something more universal for a first attempt, like grilled salmon and rice or sweet potatoes?

Informed Consent Freedom's avatar

Because this was just another silly show

Debbie Ericson's avatar

Or tuna or albacore tuna noodle casserole with added vegetables and a real cheese topping, in a 9x13 = leftovers. Basics.

Kendra Husband's avatar

Good information. By the way the word is spelled “sleight of hand” not “slight of hand”.